Stabilne przychody z najmu i niższe koszty utrzymania nieruchomości - Grupa Kapitałowa PHN podsumowuje I półrocze 2017 r.

wtorek, Wrzesień 5, 2017 - 21:03

W pierwszym półroczu 2017 r. Grupa Kapitałowa PHN osiągnęła poprawę efektywności ekonomiczniej oraz poprawę wyników finansowych m.in. poprzez wzrost przychodów z najmu do 75,1 mln PLN (+1,5% r/r) oraz obniżenie kosztów utrzymania nieruchomości do 33,6 mln PLN (-8,9% r/r). Znaczący wzrost odnotowała skorygowana EBITDA, która w analizowanym okresie wyniosła 27,2 mln PLN (+6,7% r/r). 

W pierwszym półroczu 2017 r. Grupa Kapitałowa PHN przyjęła nową Strategię na lata 2017 - 2023, zgodnie z którą zakładany jest wzrost wartości godziwej portfela nieruchomości do poziomu ok. 6 mld zł w 2023 r. Grupa Kapitałowa PHN będzie dążyła do osiągnięcia pozycji wiodącego inwestora i istotnego dewelopera na polskim rynku nieruchomości. Na rynku powierzchni komercyjnych Grupa Kapitałowa PHN zamierza zrealizować do 2023 r. ok. 75.000 mkw. GLA powierzchni biurowej w Warszawie oraz blisko 60.000 mkw. GLA na rynkach regionalnych m.in. we Wrocławiu oraz w Gdyni - samodzielnie i we współpracy z innymi podmiotami. Dodatkowo Grupa Kapitałowa PHN będzie realizowała inne projekty komercyjne, jak np. logistyczno-przemysłowe (z partnerami lub w formule BTS dla wybranych najemców) lub handlowe (w formule BTS dla wybranych najemców). Na rynku powierzchni mieszkaniowej Grupa Kapitałowa PHN docelowo do 2023 r. zamierza wprowadzać na rynek 70.000 mkw. PUM rocznie.

Grupa Kapitałowa PHN intensyfikuje program inwestycyjny - zarówno na rynku nieruchomości komercyjnych, jak i na rynku projektów mieszkaniowych. W naszych działaniach skupiamy się przede wszystkim na segmencie biurowym oraz mieszkaniowym. Dla projektu przy ul. Świętokrzyskiej 36 prowadzone są prace rozbiórkowe istniejących zabudowań, które zakończą się w czwartym kwartale 2017 r. Zlecony został projekt budowy łącznika ze stacją II linii metra w celu uzyskania decyzji o warunkach zabudowy - będzie to pierwszy budynek w Warszawie z bezpośrednim dostępem do metra. Trwają analizy dotyczące możliwości zwiększenia powierzchni GLA oraz uzyskanie bardziej funkcjonalnych planów pięter w wysokościowej części obiektu.

Dla projektu przy ul. Stawki 2 wybrane zostało biuro architektoniczne - Konsorcjum Juvenes - Projekt Sp. z o.o. & Pracownią Obsługi Inwestorów Pro-Invest Sp. z o.o. do zaprojektowania obiektu biurowego, który powstanie na części parkingu przed wieżowcem INTRACO. Inwestycja ma zapewnić przyszłym najemcom około 12 tys. m.kw. powierzchni najmu w standardzie klasy A. Planowany termin rozpoczęcia realizacji projektu to drugi kwartał 2018 r., a rozpoczęcie najmu przewidziane jest na II kwartał 2020 r.

Na początku września rozpoczęte zostały również prace rozbiórkowe budynku  przy al. Wilanowskiej 372. W miejscu starego budynku zostanie zrealizowany projekt hotelowy o łącznej powierzchni ok. 15,5 tys. m.kw. oparty na współpracy z międzynarodową siecią hotelową Global Hospitality Licensing („Marriott International”), która zakłada połączenie dwóch marek - designerskiego konceptu MOXY z częścią apartamentową RESIDENCE INN - będącą liderem w segmencie obiektów z przeznaczeniem na przedłużony pobyt. Wstępny harmonogram zakłada rozpoczęcie budowy hoteli pod marką Residence Inn oraz Moxy, w oparciu o licencję MARRIOTT INTERNATIONAL, na drugi kwartał 2018 r. Po rozbiórce istniejącego budynku w pierwszym kwartale 2018 r. będą trwały prace związane z przygotowaniem infrastruktury zewnętrznej. Proces uzyskiwania pozwolenia na budowę jest w toku, a otwarcie hoteli planowane jest w 2020 r. Dokładne dane zostaną podane po otrzymaniu prawomocnego pozwolenia na budowę.

Na rynku deweloperskim w segmencie luksusowym Grupa Kapitałowa PHN realizuje projekt Yacht Park. Łącznie w ramach kompleksu powstanie ok. 12 tys. mkw. powierzchni użytkowej, w tym 135 apartamentów o łącznej powierzchni  ok. 9,6 tys. mkw. Wśród inwestycji realizowanych na terenie Molo Rybackiego znajdzie się m.in. budowa mariny dla 120 jednostek. W lipcu br. ogłoszony został przetarg na wybór Generalnego Wykonawcy dla I etapu i mariny jachtowej, którego rozstrzygnięcie jest planowane w listopadzie br. W lipcu 2017 r., podczas Drugiej Edycji Charytatywnych Regat Żeglarskich PHN-GDYNIA VIP RACING 2017, rozpoczęto przedsprzedaż apartamentów, którą objęte zostały trzy budynki A, B i C tj. 71 apartamentów - rezerwacje w ramach I etapu projektu cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Grupa Kapitałowa PHN otrzymała również prawomocne pozwolenie na budowę mariny jachtowej, będącej częścią inwestycji Yacht Park.

Grupa Kapitałowa PHN rozpoczyna również budowę osiedla przy al. Prymasa Tysiąclecia 83 w Warszawie pod nazwą VIS á VIS Wola, którego I etap zakłada wybudowanie 213 lokali mieszkalnych o łącznej PUM ok. 12 tys. mkw. Przygotowujemy również II etap inwestycji, w ramach którego powstanie 253 kolejnych mieszkań. Grupa Kapitałowa PHN dokonała wyboru generalnego wykonawcy I etapu inwestycji Vis a Vis Wola przy alei Prymasa Tysiąclecia 83, którym została firma Mostostal Warszawa.

W sierpniu br. Grupa Kapitałowa PHN zawarła również umowę sprzedaży udziałów w spółce Wrocław Industrial Park Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, stanowiących 50% udziałów w kapitale zakładowym tej spółki, na rzecz SEGRO B.V. z siedzibą w Amsterdamie. Sprzedaż udziałów związana jest z transakcją wyjścia Grupy Kapitałowej PHN z projektu magazynowo - przemysłowego Wrocław Industrial Park. Zgodnie z obecnie realizowaną strategią Grupy Kapitałowej PHN rola i pozycja Grupy w przypadku projektów logistycznych zdefiniowana jest na aktywnym skupieniu się na działalności deweloperskiej i sprzedaży inwestycji po zakończeniu budowy i najmie. 


Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości

Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości jest wiodącym inwestorem i zarządzającym na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Jest jedną z największych spółek sektora pod względem wartości rynkowej portfela, który skupia ok. 140 nieruchomości i blisko 700 ha gruntów na terenie całego kraju (m.in. w Warszawie, Poznaniu, Trójmieście i we Wrocławiu). PHN ma wieloletnie doświadczenie zarówno w zarządzaniu nieruchomościami, jak i w realizacji projektów deweloperskich. Spółka od lutego 2013 roku notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Dodatkowych informacji udziela

Magdalena Kacprzak - Dyrektor Biura Marketingu, Strategii, Relacji Inwestorskich i PR
Kom. +48 721 000 071; Tel. +48 22 850 91 34; E-mail: magdalena.kacprzak@phnsa.pl