Poprawa wyników Grupy PHN w trzecim kwartale

czwartek, Listopad 19, 2020 - 07:13

W trzecim kwartale 2020 r. Polski Holding Nieruchomości pomimo turbulencji rynkowych spowodowanych przez pandemię koronawirusa odnotował poprawę wyników finansowym zarówno na poziomie zysku netto jak i operacyjnym. W tym czasie zysk netto Grupy Kapitałowej PHN wyniósł 10,8 mln PLN.

W trzecim kwartale skorygowana EBITDA Grupy PHN wyniosła 22,7 mln PLN, przychody z najmu wyniosły 47,8 mln PLN wobec 45,5 mln PLN w analogicznym okresie roku poprzedniego, a zysk z najmu wyniósł 25,5 mln PLN. W trzecim kwartale Grupa PHN osiągnęła zysk z działalności deweloperskiej, który wyniósł 4,4 mln PLN.

Pomimo zawirowań na rynku Grupa PHN konsekwentnie realizuje swoje cele biznesowe, prowadząc zdywersyfikowaną działalność w sektorze nieruchomości mieszkaniowych, komercyjnych i logistycznych. Grupa utrzymuje dyscyplinę kosztową, niski poziom zadłużenia oraz zbilansowany portfel biznesowy.

Pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego spowodowanego trwającą pandemią udało się nam poprawić nasze wyniki finansowe. To ważny sygnał dla inwestorów. Pokazuje, że spółka jest na dobrej drodze, żeby w kolejnych kwartałach pokazywać pozytywne wyniki finansowe i jest odporna na pogorszenie sytuacji rynkowej – powiedział Marcin Mazurek, Prezes Zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Wyniki trzeciego kwartału to także potwierdzenie słuszności strategii zakładającej dywersyfikację działalności i równoległe rozwijanie takich segmentów jak budownictwo komercyjne, mieszkaniowe a także logistyczne. Uważnie obserwujemy sytuację na rynku nieruchomości i jesteśmy gotowi do dalszych inwestycji – dodał Marcin Mazurek.

Celem strategicznym Grupy PHN pozostaje zwiększanie wartości spółki i dalsza poprawa efektywności. Spółka zaktualizowała ustanowiony w ubiegłym roku program emisji obligacji o łącznej wartości do 1 mld PLN. W zależności od warunków rynkowych w czwartym kwartale tego roku spółka może rozważyć emisję kolejnej transzy obligacji.

W pierwszych dziewięciu miesiącach roku Grupa PHN rozwijała inwestycje w segmencie budownictwa biurowego. Zgodnie z planem prowadzone są prace na budowie flagowej inwestycji – kompleksu biurowo-handlowego SKYSAWA w centrum Warszawy. Pierwszy budynek kompleksu osiągnął swoją docelową wysokość, a pod koniec września zakończona została budowa żelbetowej konstrukcji budynku A. Zgodnie z harmonogramem kontynuowane są także prace przy rozpoczętej w tym roku budowie biurowca klasy A w Warszawie – INTRACO Prime. Ośmiokondygnacyjny budynek z trzypoziomowym parkingiem podziemnym dostarczy około 13 tys. mkw. powierzchni najmu. Do realizowanych przez PHN inwestycji w tym segmencie dołączy także kolejny budynek biurowy klasy A przy al. Prymasa Tysiąclecia.

Dla Grupy coraz bardziej istotny staje się segment mieszkaniowy. W trzecim kwartale PHN wybrał generalnego wykonawcę osiedla przy ul. Kusocińskiego w Łodzi – firmę Unibep. Niebawem rozpocznie się także realizacja innych projektów mieszkaniowych – na warszawskiej Białołęce i w Bydgoszczy. W tym roku Spółka zakończyła także sprzedaż wszystkich mieszkań drugiego już etapu osiedla VIS  À VIS WOLA w Warszawie, a także mieszkań w kompleksie apartamentów Yacht Park w Gdyni.

W segmencie budownictwa logistycznego Grupa PHN podpisała w lipcu br. umowę kupna pozostałych 50 proc. udziałów w dwóch spółkach realizujących inwestycję parku magazynowego Hillwood & PHN Pruszków w podwarszawskim Parzniewie. Po zamknięciu transakcji, PHN posiada 100 proc. udziałów w obu spółkach. Inwestycja Hillwood & PHN Pruszków obejmuje 4 budynki magazynowe o łącznej powierzchni ok. 50,6 tys. mkw.

Natomiast w ramach projektu joint-venture realizowanego we współpracy z Hillwood w Świebodzinie, Grupa PHN w październiku br. sprzedała 50% posiadanych przez siebie udziałów i ze względu na lokalizację inwestycji wyszła z projektu. 

Oprócz działalności czysto biznesowej PHN angażuje się także w sprawy ważne społecznie. Wspierając walkę z epidemią, spółka przekazała Fundacji Hotele dla Medyków darowiznę w wysokości 1 mln PLN, dzięki czemu możliwe było sfinansowanie pobytu personelu medycznego w hotelach oraz osób objętych kwarantanną. Fundacja przekazała także darowiznę na rzecz szpitala MSWiA w Szczecinie, która zostanie przeznaczona na sfinansowanie aparatury medycznej niezbędnej przy leczeniu osób zarażonych koronawirusem. Jednocześnie, spółka z grupy PHN – Chemobudowa Kraków – wznosi szpital tymczasowy w Krakowie. Już na początku grudnia do dyspozycji pacjentów będzie dostępne 375 łóżek wyposażonych w instalacje tlenową i 20 respiratorów. PHN przekazał także listę nieruchomości, które należą do spółki i nie są obecnie użytkowane, a które mogą być przeznaczone na cele związane w walce z pandemią, takie jak izolatoria, szpitale czy miejsca odpoczynku dla personelu medycznego.

 

***

 

Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości

Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości jest wiodącym inwestorem i zarządzającym na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Jest jedną z największych spółek sektora pod względem wartości rynkowej portfela, który skupia ok. 140 nieruchomości i ok. 600 ha gruntów na terenie całego kraju (m.in. w Warszawie, Poznaniu, Trójmieście i we Wrocławiu). PHN ma wieloletnie doświadczenie zarówno w zarządzaniu nieruchomościami, jak i w realizacji projektów deweloperskich. Spółka od lutego 2013 roku notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Dodatkowych informacji udziela

Magdalena Kacprzak - Dyrektor Biura Marketingu, Strategii, Relacji Inwestorskich i PR

Kom. +48 721 000 071; Tel. +48 22 850 91 34; E-mail: magdalena.kacprzak@phnsa.pl

Dodatkowych informacji udziela

Magdalena Kacprzak - Dyrektor Biura Marketingu, Strategii, Relacji Inwestorskich i PR

Kom. +48 721 000 071; Tel. +48 22 850 91 34; E-mail: magdalena.kacprzak@phnsa.pl

Powrót do listy aktualności