Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynku biurowego na terenie Molo Rybackiego w Gdyni został rozstrzygnięty

wtorek, Grudzień 6, 2016 - 12:51

Zorganizowany przez Polski Holding Nieruchomości S.A. konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zespołu obiektów biurowych oraz koncepcji terenu zieleni miejskiej przy ul. Hryniewickiego 10 w Gdyni został rozstrzygnięty i podczas publicznego ogłoszenia wyników poznaliśmy jego zwycięzców. Pierwsze miejsce zajęła pracownia S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy Sp. z o.o., która zostanie zaproszona do negocjacji warunków umowy na opracowanie dokumentacji projektowej, będącej szczegółowym opracowanie pracy konkursowej.

W marcu br. Polski Holding Nieruchomości S.A., w celu przygotowania jak najlepszej nowej zabudowy Molo Rybackiego, ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynku biurowego przy ul. Hryniewickiego 10. Do konkursu zgłosiło się dwadzieścia pracowni architektonicznych, z czego dziesięć zostało dopuszczonych do konkursu, a pięć przeszło do finalnego etapu. Prace oceniał Sąd Konkursowy, w skład którego weszli przedstawiciele Urzędu Miasta Gdyni, Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.

Zgodnie z uzasadnieniem werdyktu zwycięska praca przygotowana przez pracownię S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy Sp. z o.o. „wykazała się wysokim profesjonalizmem rozwiązań, zarówno funkcjonalnych, ekonomicznych jak i estetycznych. Spełnione zostały warunki konkursu oraz zalecenia jury, przedstawione po pierwszym etapie konkursu. Wartością projektu jest interesująco rozwiązana przestrzeń publiczna, wielkością patia odpowiadająca skali budynków (…).Należy podkreślić spokojną, ponadczasową architekturę budynków, zarazem w detalach nadwieszeń, mostków łączących budynki nadającą indywidualny wyraz całości.”

Drugie miejsce zajęła pracownia WOLSKI Architekci Sp. z o.o., zaś na trzecim miejscu uplasowała się pracownia Arch-Deco Sp. z o.o. Sąd Konkursowy postanowił również przyznać specjalne wyróżnienie dla pracowni PPW FORT Sp. z o.o. & ROARK STUDIO Sp. z o.o.

Bardzo miło zaskoczyło nas tak duże zainteresowanie ze strony pracowni architektonicznych, co potwierdza unikatowość i atrakcyjność tego terenu. Jesteśmy również świadomi rangi miejsca, jak i jego walorów krajobrazowych, dlatego szczególną wagę przykładamy do jak najlepszego wykorzystania potencjału tego obszaru, a konkurs architektoniczny pozwolił nam szczegółowo przeanalizować różne propozycje. W zwycięskiej pracy zaproponowane rozwiązania architektoniczne posłużyły uzyskaniu korzystnych parametrów ekonomicznych takich jak m.in. powierzchnia najmu i koszt inwestycji. - powiedział Maciej Jankiewicz, Prezes Zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.

Szacowna wielkość inwestycji wynosi ok. 25 tys. mkw. Rozpoczęcie prac budowalnych planowane jest w 2018 r., które potrwają ok. 2 lat.


Fot.: I miejsce S.A.M.I. Architekci

 

***
Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości
Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości jest wiodącym inwestorem i zarządzającym na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Jest jedną z największych spółek sektora pod względem wartości rynkowej portfela, który skupia 140 nieruchomości i blisko 700 ha gruntów na terenie całego kraju (m.in. w Warszawie, Poznaniu, Trójmieście i we Wrocławiu). PHN ma wieloletnie doświadczenie zarówno w zarządzaniu nieruchomościami, jak i w realizacji projektów deweloperskich. Spółka od lutego 2013 roku notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

***
Dodatkowych informacji udziela:
Magdalena Kacprzak
tel. (22) 850 91 34
e-mail: magdalena.kacprzak@phnsa.pl