Grupa PHN poprawiła wyniki z najmu i działalności deweloperskiej w 2020 r.

wtorek, Maj 4, 2021 - 10:24

W 2020 r. Grupa Kapitałowa Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A. zwiększyła przychody z najmu do 188,9 mln PLN z 171,9 mln PLN w 2019 r., w efekcie czego zysk z najmu wzrósł do 105,4 mln PLN wobec 98,1 mln PLN rok wcześniej. W ubiegłym roku spółka odnotowała także wzrost zysku z działalności deweloperskiej o 92,9 mln PLN do 97,2 mln PLN. Tym samym po raz kolejny spółka osiągnęła solidne wyniki finansowe pomimo znacznego pogorszenia warunków makroekonomicznych.

Pomimo zawirowań rynkowych wywołanych pandemią koronawirusa Grupa PHN kontynuowała ambitny program inwestycyjny w segmencie nieruchomości biurowych i mieszkaniowych, jak również w sektorze magazynowym i usług hotelarskich. Spółka utrzymuje pod ścisłą kontrolą koszty administracyjne, jak również poziom zadłużenia.

Grupa PHN ma silne fundamenty, a solidne wyniki finansowe pozwalają nam patrzeć z ostrożnym optymizmem w przyszłość. Wraz z poprawą sytuacji epidemicznej będziemy intensyfikować działania w zakresie kolejnych inwestycji w poszczególnych segmentach rynku, dostosowując je jednocześnie do nowych wyzwań - powiedział Marcin Mazurek, Prezes Zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.

Pandemia wpłynęła na wyniki całej gospodarki, w tym również Grupy Kapitałowej PHN w 2020 r. Jednak dzięki wcześniej podjętym przez nas działaniom udało nam się w znacznym stopniu ograniczyć jej negatywny wpływ i bezpiecznie przejść przez najtrudniejszy okres - dodał Marcin Mazurek.

W całym 2020 r. Grupa PHN odnotowała pozytywny wynik netto, który wyniósł 44,6 mln PLN. Jego zmiana w porównaniu do 69,0 mln PLN zysku osiągniętego w 2019 r. wynika w głównej mierze ze zmiany wartości godziwej nieruchomości inwestycyjnych.

Portfel Grupy PHN obejmuje obecnie 155 aktywów nieruchomościowych o łącznej wartości ponad 3,1 mld PLN, co plasuje spółkę w czołówce największych firm deweloperskich w Polsce.

W 2020 r. spółka kontynuowała inwestycje w segmencie nieruchomości komercyjnych, pozyskując na ten cel na korzystnych warunkach środki z emisji kolejnej transzy obligacji, w tym na realizację takich kluczowych projektów jak biurowce SKYSAWA i INTRACO Prime w Warszawie. Prace na tych budowach prowadzone są zgodnie z harmonogramem. W tym roku planowane jest zakończenie budowy niższego budynku w projekcie SKYSAWA realizowanego w samym centrum stolicy.

Dla działalności Grupy PHN coraz ważniejszy staje się segment budownictwa mieszkaniowego. W ubiegłym roku rozpoczęto realizację pierwszego etapu budowy Osiedla Olimpijczyk w łódzkiej dzielnicy Polesie, jak również osiedla Młoda Białołęka na warszawskiej Białołęce oraz INSTA 21 w dzielnicy Włochy. W 2020 r. została zakończona sprzedaż mieszkań w drugim etapie budowy osiedla VIS À VIS WOLA w Warszawie, a także mieszkań w kompleksie apartamentów Yacht Park w Gdyni. W tym roku rozpoczną się prace przy budowie nowego osiedla mieszkaniowego w Bydgoszczy przy ulicy Nakielskiej.

Zgodnie z długoterminową strategią rozwoju Grupa PHN we współpracy z Polskim Holdingiem Hotelowym zwiększa zaangażowanie w sektorze usług hotelarskich. Spółka zależna PHN Property Management zawarła w lutym 2021 roku z syndykiem masy upadłościowej umowę nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa Cosmar, funkcjonującego pod nazwą Regent Warsaw Hotel. W niedalekiej przyszłości Grupa PHN planuje z hotelu Regent położonego w pobliżu Łazienek Królewskich uczynić jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w stolicy.

W segmencie budownictwa logistycznego PHN podpisał w ubiegłym roku umowę kupna 50 proc. udziałów w dwóch spółkach realizujących inwestycję parku magazynowego w podwarszawskim Parzniewie i tym samym stał się ich wyłącznym właścicielem. Centrum obejmuje cztery budynki magazynowe o łącznej powierzchni ponad 50 tys. mkw.

Grupa PHN w ubiegłym roku angażowała się nie tylko w przedsięwzięcia o charakterze biznesowym. Z myślą o najemcach, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej z powodu pandemii został utworzony specjalny fundusz pomocowy, którego łączna wartość przekracza już obecnie 2 mln PLN. Z różnych form wsparcia skorzystali głównie przedsiębiorcy z branży gastronomicznej, handlowej oraz świadczący usługi ochrony zdrowia i edukacyjne.

PHN jako spółka wrażliwa społecznie aktywnie wspierała także działania związane z walką z epidemią. W ubiegłym roku wsparcie otrzymała Fundacja „Hotele dla Medyków”, która następnie dofinansowała 10 szpitali oraz wsparła 11 hoteli prywatnych na terenie całego kraju. Fundacja dofinansowała także szpital MSWiA w Szczecinie, który przeznaczył otrzymane środki na częściowe sfinansowanie zakupu sprzętu do walki z COVID-19.

 

***

 

Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości

Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości jest wiodącym inwestorem i zarządzającym na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. Jest jedną z największych spółek sektora pod względem wartości rynkowej portfela, który skupia ok. 150 nieruchomości i ok. 600 ha gruntów na terenie całego kraju (m.in. w Warszawie, Poznaniu, Trójmieście i we Wrocławiu). PHN ma wieloletnie doświadczenie zarówno w zarządzaniu nieruchomościami, jak i w realizacji projektów deweloperskich. Spółka od lutego 2013 roku notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

Kontakt:

Magdalena Kacprzak - Dyrektor Biura Marketingu, Strategii, Relacji Inwestorskich i PR

Kom. +48 721 000 071; Tel. +48 22 850 91 34; E-mail: magdalena.kacprzak@phnsa.pl

Kontakt:

Magdalena Kacprzak - Dyrektor Biura Marketingu, Strategii, Relacji Inwestorskich i PR

Kom. +48 721 000 071; Tel. +48 22 850 91 34; E-mail: magdalena.kacprzak@phnsa.pl

Powrót do listy aktualności