INTRACO Prime z certyfikatem BREEAM Excellent na etapie ,,Final”

Thursday, July 7, 2022 - 12:13

Budynek INTRACO Prime umocnił swoją pozycję na polu zrównoważonego budownictwa. Obiekt, z wynikiem 80,4% punktów, otrzymał certyfikat BREEAM ,,Final” na poziomie Excellent. Oznacza to podwyższenie wyniku certyfikacji uzyskanego na etapie projektowym. W dwóch kategoriach tj. za transport oraz gospodarkę wodą budynek otrzymał maksymalną notę 100%, a za rozwiązania ekologiczne – 90%.

INTRACO Prime to nowoczesny obiekt biurowy klasy A o powierzchni ok. 13 tys. mkw. W marcu inwestycja otrzymała pozwolenie na użytkowanie. Przekazanie powierzchni pierwszym najemcom przewidziane jest na III kwartał 2022 r. Realizacja inwestycji była prowadzona według bardzo wyśrubowanych wymogów certyfikacji ekologicznej BREEAM.

Poziom BREEAM Excellent oznacza realizację ponad 70% wszystkich wymogów w ramach certyfikacji i podsumowuje doskonałą jakość rozwiązań projektowych oraz wykonania budynku. Wiele stosowanych podczas budowy INTRACO Prime materiałów pochodziło ze zrównoważonych źródeł, tzn. posiadało deklaracje środowiskowe EPD lub certyfikaty ekologiczne w standardzie ISO (np. beton, szkło fasadowe czy wełna mineralna). Wygenerowane podczas budowy odpady były odpowiednio planowane i monitorowane, dzięki czemu ponad 97% odpadów nie trafiło na wysypisko śmieci, a zostało poddanych recyklingowi. W gotowym budynku będzie można korzystać z pełnej gamy rozwiązań pozwalających na oszczędność energii czy wody.

Niedawno cieszyliśmy się z uzyskanego pozwolenia na użytkowanie, a dziś możemy przypieczętować sukces także na polu certyfikacji ekologicznej w systemie BREEAM. INTRACO Prime to budynek, który został wybudowany na terenie ,,brownfield’, dlatego też od samego początku wpisywał się w strategię odpowiedzialnego wykorzystania terenów w mieście. Liczba ,,zielonych” rozwiązań, a także sposób prowadzenia procesu budowy zaprocentowały otrzymaniem wysokiego poziomu certyfikacji. Wierzę, że nasze kolejne inwestycje także będą powstawać w duchu zrównoważonego rozwoju - powiedział Tomasz Sztonyk, członek zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Cieszymy się, że udało nam się zrealizować wyzwanie, jakim było podwyższenie poziomu certyfikatu z Very Good na etapie projektowym, do Excellent na etapie powykonawczym. W budynku zastosowano szereg udogodnień podnoszących komfort użytkowania i ekonomikę, a do tego minimalizujących negatywne oddziaływanie na środowisko. Nowoczesne systemy budynkowe do mierzenia zużycia mediów czy sterowania oświetleniem, bezpieczne parkingi dla rowerów i ładowarki dla samochodów elektrycznych to jedynie kilka z nich. W trakcie procesu certyfikacji BREEAM niezwykle ważne jest również właściwe prowadzenie prac przez generalnego wykonawcę, który wzorowo zorganizował budowę, korzystał z materiałów ze zrównoważonych źródeł i do minimum ograniczył produkcję odpadów z budowy – skomentował Błażej Szymczyński, Associate Director, JW+A – asesora BREEAM INTRACO Prime.

 

***

O inwestycji INTRACO Prime

INTRACO Prime to nowoczesny obiekt biurowo-handlowy o powierzchni ok. 13.000 mkw., w standardzie klasy A, którego budowa rozpoczęła się w kwietniu 2020 r. W marcu 2022 r. budynek otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Doskonała lokalizacja zaledwie kilka minut od stacji metra Dworzec Gdański i Starego Miasta, dostępność komunikacyjna, jak również funkcjonalny układ przestrzenny, to tylko niektóre z licznych atutów inwestycji. Inwestorem kompleksu INTRACO Prime jest Polski Holding Nieruchomości. Za realizację inwestycji odpowiadał STRABAG Sp. z o.o. Za projekt biurowca odpowiadało Konsorcjum Juvenes-Projekt Sp. z o.o. i Pracownia Obsługi Inwestorów Pro-Invest Sp. z o.o. Za proces certyfikacji ekologicznej budynku odpowiedzialna była firma JW+A.

 

Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości

Polski Holding Nieruchomości (PHN) jest jednym z największych w Polsce podmiotów w sektorze nieruchomości komercyjnych pod względem wartości portfela. Portfel Grupy obejmuje ponad 150 aktywów nieruchomościowych o wartości rynkowej ok. 3,4 mld PLN Działalność PHN skoncentrowana jest w Warszawie oraz największych regionalnych miastach, m.in. w Poznaniu, Trójmieście, Łodzi, Katowicach, Krakowie i we Wrocławiu. Spółka ma wieloletnie doświadczenie w sektorach: biurowym, handlowym i logistycznym, zarówno w zarządzaniu nieruchomościami, jak i w realizacji projektów inwestycyjnych. Od 13 lutego 2013 roku PHN jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

STRABAG

STRABAG SE jest europejskim koncernem budowlanym, liderem w zakresie wdrażania innowacyjnych technologii z silnym kapitałem własnym. Działalność STRABAG obejmuje pełen zakres usług budowlanych, wykwalifikowaną kadrę inżynierską, wysokiej jakości materiały budowlane oraz najnowszej generacji park maszynowy. Dzięki temu możliwa jest kompleksowa realizacja inwestycji - terminowo, na najwyższym poziomie pod względem jakości i w najlepszej cenie. STRABAG korzysta z całej gamy usług oferowanych przez wyspecjalizowane spółki koncernowe, które przejmują odpowiedzialność za ich wykonanie, generując w ten sposób wartość dodaną dla swoich Klientów. Dzięki zaangażowaniu blisko 75 tys. pracowników STRABAG SE osiąga roczne obroty w wysokości ok. 16 mld EUR. Koncern rozszerza swoją działalność daleko wykraczającą poza granice Austrii i Niemiec. Za pośrednictwem sieci należących do niego spółek jest obecny w wielu krajach europejskich i coraz częściej reprezentowany na innych kontynentach. Grupa STRABAG działa w Polsce od 1987 roku. Przy zatrudnieniu ponad 6500 pracowników, roczne obroty Grupy wynoszą ponad 7,5 mld PLN.

 

 

Dodatkowych informacji udziela:

Magdalena Kacprzak - Dyrektor Biura Marketingu, Strategii, Relacji Inwestorskich i PR

Kom. +48 721 000 071; Tel. +48 22 850 91 34; E-mail: magdalena.kacprzak@phnsa.pl

Dodatkowych informacji udziela:

Magdalena Kacprzak - Dyrektor Biura Marketingu, Strategii, Relacji Inwestorskich i PR

Kom. +48 721 000 071; Tel. +48 22 850 91 34; E-mail: magdalena.kacprzak@phnsa.pl

Go back to the news list